Fiesta w cieniu wirusa

28 lutego 2020

Dziura podażowa powoduje, że inwestycje biurowe w Polsce nadal cieszą się i będą cieszyć ogromnym zainteresowaniem najemców i inwestorów – zgodzili się uczestnicy 6. Konferencji Eurobuildu „Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych”, która odbyła się w warszawskim hotelu Intercontinental. Ale jeśli chodzi o wpływ epidemii koronawirusa na rynek inwestycji, już takiej jednomyślności nie było.
Temat epidemii przewijał się w niemal wszystkich wystąpieniach i panelach dyskusyjnych, począwszy od prelekcji otwierającej konferencję wygłoszonej przez prof. Witolda Orłowskiego, aż po panel zamykający spotkanie – dotyczył on m.in. perspektyw rozwojowych rynku i był moderowany przez Przemysława Felickiego, dyrektora Działu Rynków Kapitałowych z CBRE.

– Nowe huby biurowe wysysają najemców ze starszych budynków, co może stać się wkrótce wyzwaniem dla asset managerów. Takim magnesem jest rejon warszawskiego ronda Daszyńskiego, który nie powtórzył błędu mokotowskiego Mordoru i od początku powstał jako kwartał, w którym zabudowę biurową uzupełniła część handlowa i mieszkaniowa. A metro postawiło kropkę nad „i” – komentował Piotr Trzciński, szef działu Transactions Poland w Savills Investment Management.
– Przyglądamy się rynkom regionalnym. Mamy nawet plan, żeby w tym roku stworzyć biurową platformę inwestycyjną dla miast regionalnych – sytuacja w nich jest dobra i stabilna, można bezpiecznie zakładać poziomy wejścia i wyjścia. Myślimy o nieruchomościach zlokalizowanych w centrach tych miast – zdradził Piotr Fijołek, senior partner w Griffin Real Estate.

– Rynek w Polsce jest zdrowy i bezpieczny – ma dużą płynność i jest zdywersyfikowany, jeśli chodzi o źródła kapitału. W zasadzie jedyne wyzwanie to problem z dostępnością terenów inwestycyjnych. Koronawirus? Może powodować napięcia, ale raczej krótkoterminowe – zapewniał Peter Pecnik, prezes HB Reavis Poland.

– Nie byłbym taki pewien – ripostował Piotr Trzciński. – Nawet jeśli w drugim i trzecim kwartale tego roku epidemia nie będzie miała wpływu na zachowania inwestorów, to na przełomie roku 2020 i 2021 może już mieć. Część kapitału może zostać wycofana, część zamrożona, także projekty deweloeprskie zaplanowane na koniec roku mogą zostać przyhamowane. Wszystko zależy od tego, kiedy wirus zostanie opanowany – uważa ekspert z Savills IM.

Rozbieżność w opiniach wywołała także sytuacja na rynku inwestycyjnym nieruchomości handlowych, który jest w ewidentnej defensywie. Zainteresowanie transakcjami spadło, ale – ze względu na brak dużych graczy – może to być dobry moment na zakupy z dużym opustem – uznali uczestnicy dyskusji.

Kolejne relacje z konferencji już wkrótce w serwisie internetowym Eurobuildu, zaś obszerna fotorelacja z wydarzenia – w kwietniowym wydaniu miesięcznika.

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

24 kwietnia 2024,Nowa Oranżeria Agrykola 1 Warszawa,Restauracja Belvedere
1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf Rajszew,
23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf,Rajszew
19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

24 maja 2024,Klub Tenisowy Warszawianka,Warszawa
15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

20 czerwca 2024,Sound Garden Hotel,Warszawa
10. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Hotel Radisson Collection, Grzybowska 24
Warszawa