Dyrektor Banku Światowego ocenia zagrożenia dla gospodarki światowej

22 czerwca 2018

Carlos E. Piñerúa, dyrektor Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, dostrzega możliwy koniec aktualnej gospodarczej ekspansji światowej i wskazuje czynniki, które mogą go spowodować, takie jak niestabilność geopolityczna oraz wzrost stóp procentowych w USA.

– Jak duży będzie ich wpływ? – pytał podczas 4. Konferencji Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych, zorganizowanej przez Eurobuild Conferences w Warszawie. – Nie mam co do tego pewności. Trzeba analizować sytuację w poszczególnych krajach, lecz z całą pewnością nawet takie kraje, jak Polska – w których widać bardzo solidne podstawy: niski poziom zadłużenia i wysokie rezerwy kursowe, nie uciekną od tego wpływu, ponieważ macie dużych partnerów handlowych, których on dotknie – wyjaśnia przedstawiciel Banku Światowego. W dłuższej perspektywie Carlos E. Piñerúa mówi o dwóch kolejnych tendencjach, które zagrażają stabilności gospodarczej: – Jedną jest demografia – twierdzi. – Tak jak wiele innych krajów na świecie, Polska boryka się ze spadkiem dostępności siły roboczej. Społeczeństwo się starzeje. Udział osób starszych będzie zwiększał się znacząco w ciągu nadchodzących lat, dotyczy to około 75 proc. krajów na świecie. Skąd więc będą brać się pracownicy? Kto poza tym będzie zarabiać na nasze emerytury? – pyta Carlos E. Piñerúa.

Inną tendencją, którą postrzega jako wyzwanie, jest wzrost automatyzacji. – Zniknie wiele stanowisk pracy – mówi. – Co stanie się z tymi ludźmi? W pewnym sensie są czynniki równoważące te zjawiska, lecz nie całkowicie. Nawet gdybyśmy byli w stanie zastąpić osoby, które znikną z rynku, robotami, to czy będziemy od robotów pobierać podatki, aby opłacić emerytury? – pyta.

autor: Eurobuild CEE

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

24 kwietnia 2024,Nowa Oranżeria Agrykola 1 Warszawa,Restauracja Belvedere
1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf Rajszew,
23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf,Rajszew
19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

24 maja 2024,Klub Tenisowy Warszawianka,Warszawa
15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

20 czerwca 2024,Sound Garden Hotel,Warszawa
10. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Hotel Radisson Collection, Grzybowska 24
Warszawa