Magazyny wciąż nie wychodzą z mody

3 marca 2020

Logistyka, e-commerce i produkcja to czynniki, które będą miały kluczowy wpływ dla rozwoju magazynowego sektora. Wzrost powierzchni spekulacyjnej to dziś dla deweloperów dodatkowy argument, aby budować więcej – ocenili uczestnicy panelu Rozgrywki magazynowe, który odbył się podczas 6. Konferencji Eurobuildu Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych.

Zdaniem prelegentów ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy. – Rok 2019 odznaczał się dużą dynamiką i był dobry dla całego magazynowego sektora. W każdym regionie, w którym jesteśmy obecni albo rozpoczęliśmy budowy lub skończyliśmy je – mówiła Bożena Krawczyk, dyrektor ds. inwestycji w Segro. Zdaniem Tomasza Pietrzaka, senior leasing managera w MLP inne rynki poza Polską stają się również coraz bardziej perspektywiczne. – Będziemy otwierać m.in. nowe parki pod Wiedniem. Coraz lepiej idzie nam także w Rumunii – zauważył Tomasz Pietrzak.

Według Jarosława Wnuka, szefa firmy Bluehouse Capital, nadeszła już pora, aby zacząć się porównywać do rozwiniętych rynków takich jak: Niemcy, czy Wielka Brytania a przestać konfrontować się z regionem CEE. Jego zdaniem jednym z powodów m.in. rosnącego zainteresowania inwestorów zagranicznych, w tym azjatyckich polskim rynkiem, jest fakt, że Polska została uznana za kraj rozwinięty. – Polski sektor magazynowy w końcu osiągnął dojrzałą pozycję wśród trzech, głównych sektorów polskiego rynku nieruchomości. Do jego rozwoju przyczyniła się m.in. poprawa stanu infrastruktury, a teraz kolejnym bodźcem do jego rozwoju stała się dynamiczna ekspansja sektora e-commerce. Popyt w tym sektorze nakręcają m.in. zakupy przez internet – mówił Jarosław Wnuk.

Według Artura Mokrzyckiego, head of capital w Panattoni Europe, nadal pozostaje otwarte pytanie, w jakim kierunku rozwinie się rynek magazynowy w przyszłości|? – Technologie związane z logistyką się zmieniają, wciąż nie wiadomo jak nowe trendy przełożą się na dynamizację tego rynku – zauważył Artur Mokrzycki. Jego zdaniem Polska ma nadal atuty w Europie bez granic, jednak wielu inwestorów nadal nie zauważa potencjału polskiego rynku opartego na przemyśle. Tymczasem w tej dziedzinie czekają nas niebawem duże zmiany, m.in. pod wpływem wzrostu globalnych ryzyk i zmian klimatycznych.

Na koniec wszyscy uczestnicy zgodzili się ze stwierdzeniem, że logistyka i e-commerce będą miały wiodącą rolę w rozwoju magazynowego sektora, zaś wzrost powierzchni spekulacyjnej będzie dodatkowym argumentem dla deweloperów, aby budować więcej powierzchni również na cele spekulacyjne. Wyzwaniem dla magazynowego sektora będą jednak m.in. wyższe koszty budowlane i brak wykwalifikowanych rąk do pracy.

W panelu uczestniczyli: Agata Jurek Zbrojska, partner Greenberg Trauring, która była moderatorem spotkania oraz Bożena Krawczyk, dyrektor ds. inwestycji w Segro, Artur Mokrzycki, head of capital markets Europe Panattoni Europe, Jarosław Wnuk, head of Bluehouse Capital i Tomasz Pietrzak, senior leasing manager w MLP.

autor: Agnieszka Zielińska, Eurobuild CEE

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

Śniadanie Biznesowe STARNET TELECOM

24 kwietnia 2024,Nowa Oranżeria Agrykola 1 Warszawa,Restauracja Belvedere
1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

1. Doroczny Turniej Biegowy Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf Rajszew,
23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

23. Doroczny Turniej Golfa Eurobuild

24 maja 2024,First Warsaw Golf,Rajszew
19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

19. Doroczny Turniej Tenisa Eurobuild

24 maja 2024,Klub Tenisowy Warszawianka,Warszawa
15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

20 czerwca 2024,Sound Garden Hotel,Warszawa
10. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Hotel Radisson Collection, Grzybowska 24
Warszawa