Rozpędzony rynek inwestycyjny

11 wrzesień 2019

Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przeżywa złoty okres. Zainteresowanie ze strony inwestorów nie maleje, pojawiają się też nowi gracze, zwłaszcza z dalekiego wschodu – wynika z dyskusji panelowej „Po wieże i mniejsze formy”, która odbyła się podczas 5. konferencji ”Inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych”.

Tomasz Buras, CEO i dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego w Savills – jednocześnie moderator panelu – zwrócił uwagę, że warszawskie biurowce są bardzo dobrze wynajęte, nawet te w budowie. – Aż 80 proc. powierzchni w budynkach zaplanowanych do oddania w Warszawie na ten rok jest już wynajęta. Z kolei biurowce zaplanowane do oddania w przyszłym roku są obłożone w 62 proc. – podkreśla Tomasz Buras. Wysoki popyt na powierzchnię biurową sprawia, że inwestorzy bardzo chętnie decydują się na zakupy w Warszawie. Szczególnie aktywny jest kapitał azjatycki. – Prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży kilku wieżowców – podaje szef Savillsa.

_MG_8601

Potwierdzają to również deweloperzy. – Mennica Legacy Tower cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wybraliśmy jednego inwestora i z nim rozmawiamy – mówi Cezary Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse. – Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć inwestora, który zdecydowałby się na zakup projektu takiego jak Warsaw Spire w całości. Dlatego podzieliliśmy nieruchomość na części i tak sprzedawaliśmy. Dzisiaj nie byłoby problemu żeby sprzedać całość – przekonuje Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Ghelamco. Nie tylko jednak na Warszawie skupia się uwaga inwestorów. – Około połowy transakcji przypada na miasta regionalne. Aby przyciągnąć inwestorów, trzeba zaoferować im unikalny projekt – uważa Anna Celichowska, członek zarządu, dyrektor ds. komercjalizacji w Virako.

_MG_8554

O ile obecna sytuacja jest bardzo dobra, to w nieodległej przyszłości możemy się spodziewać pewnych zawirować i spowolnienia. Nie powinny być one jednak bardzo dotkliwe. – Polska cieszy się dobrą opinią wśród inwestorów nieruchomościowych. Są jednak i wyzwania. Dwa najważniejsze to spowalniająca gospodarka Niemiec, z którą jesteśmy związani, i starzejące się społeczeństwo – uważa Piotr Trzciński, head of transactions Poland, Savills Investment Management. Podobnego zdania jest Francesco Coviello, head of investment CEE and Southern Europe, LaSalle Investment Management: gospodarka europejska zwolni i dotknie to również Polski. Na razie jednak nad Wisłą mamy dobry jakościowo i wynajęty produkt, a stopy zwrotu są na bardzo atrakcyjnym poziomie w stosunku do Europy Zachodniej – twierdzi Francesco Coviello.

6. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Warszawa
Hotel Intercontinental