W jaki sposób zmiany w prawie wpływają na atrakcyjność inwestycji w nieruchomości komercyjne oraz jak rynek radzi sobie w dynamicznym otoczeniu legislacyjnym? Nad tymi i wieloma innymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy panelu „Zmiany prawno-podatkowe a rynek inwestycji w nieruchomości”, który odbył się podczas czwartej konferencji „Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych” zorganizowanej przez Eurobuild Conferences.
Justyna Bauta-Szostak, radca prawny, doradca podatkowy i partner w MDDP, moderator panelu: Rok 2017 przyniósł wiele zmian prawnych i podatkowych. W sektorze nieruchomości najistotniejszą było chyba ograniczenie obrotu gruntami co wpłynęło na wzrost cen w branży. W 2018 roku wprowadzono kolejne nowe regulacje, m.in. dotyczące handlu w niedziele, zmiany dotyczące minimalnego podatku od nieruchomości czy ograniczenia dotyczące niedostatecznej kapitalizacji, które mają wpływ na finansowanie inwestycji.
Radosław Knap, dyrektor generalny i członek zarządu, Polska Rada Centrów Handlowych: Temat zakazu handlu w niedziele narodził się w 2016 roku. Ustawa weszła w życie w marcu tego roku, z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów. W sumie w ustawie pojawiły się 32 wyłączenia, które prowadza do komplikacji i wątpliwości interpretacyjnych. Ewenementem jest też niejasny dla konsumentów system określający, które niedziele są handlowe, a które nie. To z pewnością wpływa i będzie wpływało na sektor handlowy i nie tylko. Niepewna jest też sytuacja dotycząca przyszłości sektora logistycznego.
– Bardzo dużo zmian było też w podatkach – zauważył Łukasz Kosonowski, partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego MDDP, radca prawny, doradca podatkowy. – Ostatnie miesiące, lata przyniosły ogrom modyfikacji, z którymi przedsiębiorcy muszą sobie radzić. Dla wspomnianego przed chwilą sektora logistycznego bardzo ważna może być zmiana dotycząca tzw. podatku minimalnego. Nie ma on jeszcze do magazynów zastosowania, ale jest dobrym przykładem szybkości wprowadzania zmian podatkowych – w styczniu wprowadzono ten podatek do ustawy o CIT, przedsiębiorcom jeszcze trudno oszacować realny wpływ tych przepisów, a już od kwietnia jesteśmy w trakcie prac dotyczących nowelizacji tych regulacji. Ma ona na celu rozszerzenie ich na obiekty nie tylko komercyjno-handlowe (biurowce i galerie handlowe), ale również na w zasadzie, wszelkie inne nieruchomości. Bardzo duże zmiany nastąpiły też w kwestii finansowania inwestycji i możliwości zaliczenia odsetek czy nabywanych usług niematerialnych do kosztów podatkowych – dodał Łukasz Kosonowski.
– Większość krajów ma podobne problemy, rządy potrzebują więcej pieniędzy i tworzą nowe podatki – przekonywał Johannes Bauer, dyrektor generalny, S+B Gruppe AG. – Jako grupa nie mamy z tym problemu pod warunkiem, że wiemy zawczasu jak rozliczyć daną transakcję. W Polsce jednak zmiany w tej materii wpłynęły na wiele transakcji na rynku inwestycyjnym i także jedną z naszych. Musieliśmy dobrowolnie zapłacić 2 proc. opłatę tylko po to żeby mieć jasną sytuację ponieważ zasady opodatkowania zaczęły być inaczej interpretowane. Czegoś takiego nie chcielibyśmy powtarzać. Płacimy podatki, ale chcielibyśmy mieć jasną sytuację na jakich odbędzie się to zasadach – dodał Johannes Bauer.
– Wspomniana sytuacja, czyli przekwalifikowania transakcji ze sprzedaży przedsiębiorstwa na składniki majątku, pokazuje jak kwestia, która mogłaby zostać stosunkowo łatwo uregulowana ustawowo, wpływa na powstanie ogromnej niepewności na rynku – podkreślił Łukasz Kosonowski.
autor: Tomasz Szpyt-Grzegórski