Nie taki e-commerce straszny

11 września 2019

Wzrost popularności e-commerce i zakaz handlu w niedziele nie wstrząsnąły wynikami sprzedaży i odwiedzalności większości centrów handlowych, które pozostały łakomym kąskiem dla inwestorów. Mocno przesadzone są także pogłoski o śmierci dużych, regionalnych centrów handlowych. Z prosperity korzysta branża magazynowa napędzana rozwojem e-commerce i realizująca obiekty coraz bardziej wyspecjalizowane, lepiej dopasowane do zróżnicowanych potrzeb najemców – stwierdzili uczestnicy paneli dyskusyjnych podczas 5. Konferencji ”Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych” Eurobuildu, która odbyła się 9 września w warszawskim hotelu Westin.

Jak utrzymać branżę handlową przy życiu? – brzmiał roboczy tytuł panelu dotyczącego inwestycji handlowych, ale zawarte w tytule pytanie zostało natychmiast oprotestowane przez uczestników. – Branża handlowa nie umiera, ma się świetnie, więc nie potrzebuje reanimacji – stwierdziła otwierając dyskusję Agata Sekuła, szefowa działu Retail Investment CEE w JLL i moderator dyskusji. – Centra handlowe od dawna nie są wyłącznie handlowe, więc wzrost popularności e-commerce i zakaz handlu w niedziele nie wstrząsnąły wynikami sprzedaży i odwiedzalności. Nowa sytuacja wymaga jednak nowego sposobu zarządzania – zapewniała Anna Malcharek, dyrektor zarządzający Gemini Holding. Uczestnicy nie zgodzili się także z tezą o zmierzchu dużych obiektów handlowych. – Klienci nadal lubią robić zakupy w dużych obiektach, więc chętnie je odwiedzają. Centra regionalne sobie świetnie radzą, podobnie jak te najmniejsze, czyli centra osiedlowe, mocno związane z lokalną społecznością. Spadki sprzedaży mogą zagrozić jedynie średnim obiektom, szczególnie tym o niezdefiniowanym do końca profilu – one będą wymagać intensywnych działań z dziedziny asset managementu – stwierdził Maciej Wróblewski, wiceprezes i szef działu rozwoju firmy Apsys. – Trudniej jest znaleźć kupca na całe wielofunkcyjne centrum, bo nadal większość inwestorów specjalizuje się w określonej klasie aktywów. Za to kompleks łączący wiele obiektów o różnych funkcjach przyciągnie uwagę większej liczby inwestorów zainteresowanych jedną z jego części: handlową, biurową czy hotelową. Taki profil poszerza możliwości inwestycyjne, a nie ogranicza – wskazywał Maciej Tuszyński, senior partner i szef działu Real Estate Finance w Griffin Real Estate i Griffin Property Finance II.

_MG_9045

Temat e-commerce przewinął się także przez kolejny panel dyskusyjny, który dotyczył rynku magazynowego – handel internetowy nadal nakręca olbrzymi popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne i nic nie wskazuje na to, by jakikolwiek inny segment rynku miał mu zagrozić – uznali uczestnicy dyskusji moderowanej przez Bartłomieja Krzyżaka, szefa działu inwestycyjnego w Avison Young. – Skończył się czas magazynów uniwersalnych, bo potrzeby najemców są coraz bardziej zróżnicowane. Nowe funkcje obiektów wprowadziła np. rozwijająca się ostatnio dynamicznie logistyka związana ze zwrotami zakupionych produktów – wymaga ona większych nakładów przy budowie. Na popularności zyskują także sortownie przesyłek i chłodnie, z których jeszcze kilka lat temu korzystały jedynie wyspecjalizowane firmy logistyczne – wskazywał Artur Mokrzycki, szef działu Capital Markets Europe w Panattoni Europe. – Problem w tym, że wysoko wyspecjalizowany obiekt może mieć problem ze znalezieniem kolejnego najemcy, gdy dotychczasowy postanowi się wyprowadzić. Każdy inwestor rozważający zakup takiego obiektu zastanawia się, czy będzie w stanie szybko wynająć obiekt ponownie – zwrócił uwagę Waldemar Grabka, investment officer i asset manager dla krajów CEE w Exeter Property Group.

30. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

30. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

10 grudnia 2024,Hotel Radisson Collection, Grzybowska 24 , Warszawa,
15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

15. Konferencja Rynek Biurowy. Trendy i Prognozy

17 października 2024,Sound Garden Hotel, Żwirki i Wigury 18, Warszawa,Warszawa
TOTAL OPERATING COSTS – CZYLI WYNAJEM MAGAZYNU DOBRZE POLICZONY

TOTAL OPERATING COSTS – CZYLI WYNAJEM MAGAZYNU DOBRZE POLICZONY

23 października 2024,,Restauracja Dock19 by Mateusz Gessler, Elektrownia Powiśle, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43C, Warszawa
10. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Hotel Radisson Collection, Grzybowska 24
Warszawa