Popyt jeszcze nasycony

4 March 2020

Branża biurowa szykuje się na dziurę podażową, a najemcy – na wzrosty czynszów i planowanie przeprowadzek z kilkuletnim wyprzedzeniem – stwierdzili uczestnicy panelu biurowego 6. Konferencji Eurobuildu „Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych”, która odbyła się w warszawskim hotelu Intercontinental w ostatnich dniach lutego.
Panel prowadzony przez Tomasza Pucha z JLL zgromadził doborowe grono ekspertów. Zgodnie potwierdzili oni fakt nadciągającego rozziewu między podażą i popytem na powierzchnie biurowe w Polsce.
– Dziura podażowa, która czeka nas w latach 2021-22, powoduje, że największe firmy – jeśli nadal rosną i myślą o przeprowadzce do większej siedziby – szukają powierzchni w projektach planowanych do oddania na rok 2023 i później. Obecne najmy są podpisywane na 7-10 lat i to w momencie, gdy dopiero stawiamy ściany szczelinowe budynku, a o dobre, konkretne miejsca najemcy ostro konkurują – to dobry prognostyk dla branży i całej gospodarki – zapewniał Rafał Mazurczak z Echo Investment.
Jednak, zdaniem Rafała Mazurczaka, znacznie ostrożniej powinni podchodzić do tych optymistycznych informacji inwestorzy w miastach regionalnych – ze względu na skalę tych rynków nawet jeden wchodzący do oferty projekt biurowy może zachwiać relacją podaży i popytu na niekorzyść inwestora. Receptą na sukces jest tu jednak timing projektu – ci, którzy odpowiednio go zaplanują, nie będą mieli problemów z komercjalizacją.
– Cieszy mnie, że – niejako przy okazji – zwiększył się także popyt na biurowce segmentu środkowego. Do niedawna najwięksi inwestorzy byli zainteresowani wyłącznie inwestycjami typu „prime”, a ci oportunistyczni – nieruchomościami niższej jakości. Wszystkie klasy pomiędzy nimi (a jest ich przecież niemało) były dotychczas mało zauważane i raczej zaniedbane. To podejście się odczuwalnie zmieniło – uważa Jarosław Prawicki z Karimpolu.
Jednak czy gigantyczny metraż planowany do oddania w latach 2020-21 głównie w Warszawie nie grozi przegrzaniem rynku?
– Nie ma mowy o przegrzaniu – zdecydowanie odrzuciła taką opinię Magdalena Kowalewska z Immofinanz. – Firmy nadal intensywnie się rozwijają – zarówno przez akwizycje, jak i rozwój organiczny – ponadto rynek regularnie zasilają kolejne fale najemców wchodzących na rynek. Dziura podażowa pewnie zmieni realia na jakiś czas, ale nie będzie trwać wiecznie – przekonywała Magdalena Kowalewska.
– A duży popyt plus niska podaż plus rosnące koszty budowy – to oznacza jedno: wzrosty czynszów – zapowiedział na koniec panelu Jarosław Prawicki z Karimpolu.

autor: Tomasz Cudowski

Suits on bikes. The 4th bike ride with city planning specialists.

Suits on bikes. The 4th bike ride with city planning specialists.

July 2020,Pub Lolek, Pole Mokotowskie, Rokitnicka 20 Street,Warsaw
The 15th Annual Eurobuild CEE Tennis Tournament

The 15th Annual Eurobuild CEE Tennis Tournament

June 18th and 19th 2020,Warszawianka Tennis Club, ul. Merliniego 9,Warszawa
The19th  Annual Eurobuild CEE Golf Tournament

The19th Annual Eurobuild CEE Golf Tournament

19 June 2020,First Warsaw Golf & Country Club,Rajszew, Golfowa 44
The 16th CEE Warehouse & Logistics Conference

The 16th CEE Warehouse & Logistics Conference

23 June 2020,Renaissance Warsaw Airport Hotel,Warsaw, ul. Żwirki i Wigury 1H
The 6th Invested Interest - Investment Market Conference
Warsaw
Intercontinental Hotel