Polska w centrum uwagi czy na rozstaju dróg?

25 May 2018

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Atrakcyjność inwestycyjna Polski pod względem lokalizacji w centrum kontynentu oraz jakości i ilości produktu jest duża. Jakie są jednak perspektywy związane z rozwojem rynku nieruchomości w kontekście wzrostu PKB, rosnącej dynamiki konsumpcji i aktywności przemysłowej, a także rynku logistycznego w świetle koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku. Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy pierwszego panelu czwartej konferencji „Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych” zorganizowanej przez Eurobuild Conferences.

Pierwsza dyskusja konferencji poświęcona była pozycji Polski na międzynarodowej arenie inwestycyjnej. – Położenie geograficzne dodaje nam atrakcyjności inwestycyjnej. Do tego dodać trzeba wielkość rynku i dynamiczny rozwój gospodarki. Mamy też to szczęście, że późno zaczęliśmy, więc produkt który pojawia się w Polsce, jest już bardziej przemyślany. Nasze nieruchomości mają więc wysoką jakość. Szczególnie duży ruch zauważamy w sektorze hotelowym, który odznaczał się dotychczas ograniczoną podażą. Bardzo dynamicznie rozwija się też rynek logistyczny. Nie odstajemy również w bardziej klasycznych klasach aktywów – biurach, centrach handlowych i obiektach logistycznych. Co więcej spodziewamy się kolejnego rekordowego roku, a wartość inwestycji w polskie nieruchomości powinna przekroczyć 5 mld euro – prognozował Piotr Piasecki, dyrektor Działu Doradztwa Finansowego/head of corporate finance, JLL.

– W pana wypowiedzi przewinął się rynek logistyczny. Tak się składa, że mamy ekspertkę i z tej branży. Jak rozwija się ten segment i jakie wyzwania przed nim stoją? Rynek ten przeżywa przecież złoty wiek – pytał Przemysław Kucharski, adwokat i partner zarządzający, Kucharski & Partners, który moderował panel.

– Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Nie tylko w Polsce, widzimy dobre perspektywy, ale również na innych rynkach, na których jesteśmy obecni. Polska jednak ma bardzo solidne fundamenty przemawiające za dynamicznym wzrostem – ze względu na swoje położenie i ogólną, pozytywną sytuację w gospodarce. Doceniają to też inwestorzy, którzy ekspansję nad Wisłą zaczynają od sektora logistycznego – przekonywała Karina Trojańska, dyrektor ds. operacyjnych i finansowych w Polsce, Panattoni Europe.

– Jak na sytuację w Polsce i regionie wpłynąć może rozwój koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku? – indagował Przemysław Kucharski.

– To spektakularny projekt, który ma połączyć 65 państw, 65 proc. ludności globu i około30-40 proc światowego PKB. Polska ma w tym kontekście szanse pośrednie, np. poprawa infrastruktury transportowej czy nowe możliwości handlowe. Bezpośrednio też możemy na tym zyskać. – Polska wymieniana jest w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego – zauważa Piotr Klapkowski, China desk leader, Dział Doradztwa Kapitałowego i Wycen, Savills Polska.

– Wszystko to wygląda bardzo obiecująco, ale co na to inwestorzy? – zapytał Przemysław Kucharski.

– Z naszej perspektywy Polska jest bardzo interesującym rynkiem. Mamy za sobą wielu instytucjonalnych inwestorów, którym zależy na przewidywalnych zwrotach i doceniają przewidywalność. Polska jest atrakcyjna również dla innych firm inwestujących w nieruchomości więc kolejka o najlepsze budynki jest długa. Trzeba wytrwale pracować, aby je zdobyć. Oczywiście pojawia się kwestia sytuacji politycznej – trzeba ją oczywiście monitorować, ale przede wszystkim skupiać się na fundamentach – uważa Jarosław Wnuk, szef Bluehouse Capital.

– Dynamiczny wzrost rynku sprzyja nowym inwestycjom, które realizują deweloperzy. Jednym z podstawowych motorów napędowych nieruchomości jest rynek biurowy. Jakie są perspektywy w tym segmencie – dociekał szef Kucharski & Partners.

– Rynek jest dynamiczny i my również staramy się tacy być. Mamy 300 tys. mkw. w siedmiu aktywnych projektach. Działamy głównie na rynkach regionalnych, ale też i w Warszawie. Nadal też zamierzamy inwestować w tych lokalizacjach, ale nie ograniczamy się tylko do Polski. Na naszych radarach jest też Londyn, Berlin… – zapowiadała Monika Rogucka, dyrektor komercjalizacji Warszawa, Cavatina.

Więcej informacji: EurobuildCEE

The 27th Annual Property Market Convention in Poland

The 27th Annual Property Market Convention in Poland

November 25th, 2021,Radisson Collection Hotel, ul. Grzybowska 24,Warsaw
The 7th. INVESTED INTEREST Investment market conference
Online Conference