Dyrektor Banku Światowego ocenia zagrożenia dla gospodarki światowej

22 czerwiec 2018

Carlos E. Piñerúa, dyrektor Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, dostrzega możliwy koniec aktualnej gospodarczej ekspansji światowej i wskazuje czynniki, które mogą go spowodować, takie jak niestabilność geopolityczna oraz wzrost stóp procentowych w USA.

– Jak duży będzie ich wpływ? – pytał podczas 4. Konferencji Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych, zorganizowanej przez Eurobuild Conferences w Warszawie. – Nie mam co do tego pewności. Trzeba analizować sytuację w poszczególnych krajach, lecz z całą pewnością nawet takie kraje, jak Polska – w których widać bardzo solidne podstawy: niski poziom zadłużenia i wysokie rezerwy kursowe, nie uciekną od tego wpływu, ponieważ macie dużych partnerów handlowych, których on dotknie – wyjaśnia przedstawiciel Banku Światowego. W dłuższej perspektywie Carlos E. Piñerúa mówi o dwóch kolejnych tendencjach, które zagrażają stabilności gospodarczej: – Jedną jest demografia – twierdzi. – Tak jak wiele innych krajów na świecie, Polska boryka się ze spadkiem dostępności siły roboczej. Społeczeństwo się starzeje. Udział osób starszych będzie zwiększał się znacząco w ciągu nadchodzących lat, dotyczy to około 75 proc. krajów na świecie. Skąd więc będą brać się pracownicy? Kto poza tym będzie zarabiać na nasze emerytury? – pyta Carlos E. Piñerúa.

Inną tendencją, którą postrzega jako wyzwanie, jest wzrost automatyzacji. – Zniknie wiele stanowisk pracy – mówi. – Co stanie się z tymi ludźmi? W pewnym sensie są czynniki równoważące te zjawiska, lecz nie całkowicie. Nawet gdybyśmy byli w stanie zastąpić osoby, które znikną z rynku, robotami, to czy będziemy od robotów pobierać podatki, aby opłacić emerytury? – pyta.

autor: Eurobuild CEE

24. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

24. Doroczna Konferencja Rynku Nieruchomości Komercyjnych w Polsce

22 listopada 2018,Hotel Intercontinental,Emilii Plater 49, Warszawa

Rejestracja

1 bilet
Wstęp dla 1 osoby obejmuje przerwy kawowe, lunch, materiały konferencyjne oraz dostęp do systemu umawiania spotkań
290
Euro
netto
2 bilety
Wstęp dla 2 osób obejmuje przerwy kawowe, lunch, materiały konferencyjne oraz dostęp do systemu umawiania spotkań
500
Euro
netto
3 bilety
Wstęp dla 3 osób obejmuje przerwy kawowe, lunch, materiały konferencyjne oraz dostęp do systemu umawiania spotkań
600
Euro
netto
Pobierz zamówienie PDF
4. Konferencja Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych
Emilii Plater 49, Warszawa
Hotel Intercontinental